Rubriky

Inak obdarení v škole III.

Inak obdarení v škole III.

V  súčasnosti sa venujem deťom, ktoré sú zaradené do  variantu C, už siedmy rok. No teda, ani sa mi to nezdá, že už toľko. Pani riaditeľka sa ma vždy v júni opýta, či nechcem na ďalší školský rok zobrať inú triedu a ja bez váhania poviem, že nie. Pokračujem ďalej s týmito deťmi, pretože viem a cítim, že im mám ešte veľa toho dať a aj oni mne. Kolegyne sa ma občas spýtajú, či mi nevadí to, že nevidím skoro žiadny pokrok, že sa moje deti nemôžu naučiť čítať, že nepreberú každý mesiac nové číselko, že nerozoznajú tvary písmen, nevedia určiť farby, nepomenujú dni v  týždni, ročné obdobia, nevystrihnú obrázok podľa šablóny, nevymaľujú omaľovánku... a hlavne mi ani nevedia povedať , čo by vlastne chceli robiť. 
Hotel Sorea Hutník

Hotel Sorea Hutník

Byť na vozíku neznamená, že by sme mali sedieť iba doma. Rada cestujem, ale iba s problémami sa dá nájsť vhodné ubytovanie pre ľudí na vozíku. Bola by som rada, keby ste prispeli svojimi skúsenosťami a konkrétnymi nápadmi, odkazmi, adresami chát, apartmánov, penziónov... Skúste nám, prosím, napísať miesta, ktoré sa oplatí navštíviť a kde je vhodné ubytovanie pre ľudí na vozíku. Pod vhodným ubytovaním rozumiem bezbariérový prístup a hlavne priestrannú kúpeľňu, WC s madlami, dvere majú mať 80cm a pod.
Občianske združenie Svetielko nádeje

Občianske združenie Svetielko nádeje

Činnosť o.z. Svetielko nádeje v Banskej Bystrici sa dotýka detí s onkologickým alebo iným nevyliečiteľným ochorením. Naša činnosť s dieťaťom a  rodinou začína dňom, kedy je dieťaťu diagnostikované onkologické (alebo iné, život limitujúce) ochorenie, ktorá nekončí jeho vyliečením, či odchodom do večnosti. 
Svetový deň povedomia o autizme

Svetový deň povedomia o autizme

V Banskej Bystrici sme ho oslávili 1. apríla, otvorením nádhernej výstavy mladých ľudí a detí s autizmom pod názvom „TAKTO VIDÍM SVET JA“, morálne nás podporili aj detičky a rodičia z OZ Svetielka nádeje. Účasť, aj napriek zlému počasiu, bola početná. Prišli nás podporiť deti a pani učiteľky zo ŠZŠ na Ďumbierskej v BB, mladí ľudia z DSS Prameň, DSS Kompa a ďalší naši priaznivci.
Autizmus a nové stretnutia

Autizmus a nové stretnutia

Autizmus nie je liečiteľný, nie je totiž chorobou, ale mozog funguje inak. Myslí a spracováva informácie inak, ako u neurotypických ľudí. Mnohé veci v živote sú zvláštne a ak neprejdete vlastnou cestou poznania a spracovania informácií „po svojom“ nepochopíte. No v situácii, keď sa otvoríte pravde
sebaprijatia a pochopenia niečoho pre iných nepochopiteľného, otvoria sa povestné dvere.
Krvácanie z telesných otvorov

Krvácanie z telesných otvorov

Krvácanie z nosa
Stručná anatómia nosa
Nos má tvar trojbokej pyramídy vyčnievajúcej z tváre. Tvoria ho časti ako: koreň nosa, chrbát nosa, hrot nosa, nosné krídla. Nosnú dutinu tvorí kostená časť a chrupavka. Nosová priehradka rozdeľuje nos na dve časti - pravú a ľavú. V nose sa nachádzajú čuchové bunky a riasinkový epitel, ktorý zabezpečuje to, aby sa do nosa dostávali cudzorodé látky. Krvácanie z nosa považujú mnohí z nás za banalitu, avšak málokto vie, ako sa k tomuto
problému postaviť. Veľa literatúr odporúča rôzne postupy v rámci prvej pomoci, nie všetky sú však správne.
Škola bez bariér – Škola so srdcom – Škola do ktorej sa oplatí chodiť

Škola bez bariér – Škola so srdcom – Škola do ktorej sa oplatí chodiť

História školy
História školy siaha do  školského roku 1937/38, kedy niesla názov Zvláštna škola národná pre postihnuté deti vo veku školopovinnom v  Bratislave. Škola bola spojená s  ústavom a  mala troch pedagogických zamestnancov – riaditeľa a  dvoch učiteľov. Do budovy na Mokrohájskej ulici bola škola presťahovaná v školskom roku 1968/69 a stala sa súčasťou Ústavu sociálnej starostlivosti pre telesne postihnutú mládež. Od roku 1992 začala škola využívať tzv. opačnú integráciu, teda začala prijímať aj intaktné/zdravé deti. 
Ďakujem .. vždy je za čo

Ďakujem .. vždy je za čo

 V  mnohých prípadoch sa môže zdať, že moje slová tu nemajú miesto. Možno sa práve teraz prebúdzate v  nemocnici po ťažkej autonehode, spomínate si, že frajerka vám dala kopačky a šéf padáka. Vtedy ste mali pocit, že nič horšie sa už nemohlo stať.
Čchi-kung (2. časť)

Čchi-kung (2. časť)

Vyskúšali sme... alebo viac hláv – viac rozumu 

O týchto metódach Vám málokto povie. Ak vôbec. Na veľa vecí som spočiatku pozerala ako blázon. U lekárskej verejnosti vzbudzovali skôr zhrozenie. Na druhej strane, progresu sa tešil každý. Najmä ak nevidel za oponu. 
Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída Kliešťová encefalitída je nebezpečné akútne vírusové horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu a spôsobuje zápal mozgu (encefalitídu) alebo obalov mozgu (meningitídu). Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je nositeľ vírusu kliešťovej encefalitídy Je to typická nákaza zaraďujúca sa do skupiny zoonóz (choroby prenášané zo živočíchov na  človeka). 
Karneval OZ Nožička

Karneval OZ Nožička

V centre pre deti s viacnásobným postihnutím OZ Nožička sa uskutočnil pekný a  pokojný karneval, na  ktorom sa stretli detičky spolu s rodičmi. Súčasťou bola aj ukážka muzikoterapie, ktorú predstavili slečny z Advanta Life z Popradu. Pre rodičov to bol tiež príjemný zážitok, keď si mohli na  vlastnej koži odskúšať, čo spôsobujú tibetské misky pri dotyku s  ľudským telom. 

Čo urobiť, aby sme neochoreli?

Čo urobiť, aby sme neochoreli?

Napriek tomu, že sme zdedili určité riziko, nemusíme ešte ochorieť. Naším cieľom by malo byť prostredníctvom včasného poznania rizika chorobe predchádzať a zvíťaziť nad ňou. Zistilo sa, že ak poznáme nebezpečenstvo, správnou životosprávou či inými prostriedkami môžeme riziko znížiť. Urobme si teda pri najbližšej vhodnej príležitosti malý rodinný test. 
Mária a čarovný prsteň

Mária a čarovný prsteň

Kapitola 1 
Uprostred malej dedinky stál malý domček. A  tu sa začína náš príbeh. Bývali v ňom jedenásťročné dievčatko, ktoré sa volalo Mária Hrušková a jej strýko Alojz Mucha, ktorý si ju vzal ku sebe, lebo jej zomreli rodičia. Mamička Natália zomrela mesiac po jej narodení. Otec Jozef umrel, pretože sa utrápil, keď mamička skonala. 
Občianske združenie BODG/2014

Občianske združenie BODG/2014

Svet je predsa taký farebný... Začiatkom roka 2014 slovenskej novinárke žijúcej v  Nitre Henrieta Ďurovovej napadla myšlienka spojiť do  neformálneho združenia neprofesionálne výtvarníčky z  tohto krajského mesta a  zapojiť ich do projektu spoločných výstav, ktorými sa mali spolu so svojimi prácami predstaviť širokej verejnosti. 
Nadácia pomoc deťom v ohrození

Nadácia pomoc deťom v ohrození

Detské šťastie a  úsmev je cieľom každého rodiča. Deti sú budúcnosťou, zárukou rozvoja a  potenciálom rastu každej krajiny. Deti sú potešenie života a  opora v  starobe. Rozdávať šťastie a  vyčarovať úsmev na  nevinnej detskej tvári má za  cieľ aj nadácia Pomoc deťom v ohrození. Podporovateľom a priaznivcom tejto nadácie sa môže stať každé šľachetné srdce. 
Mám záujem
verify

* Tento údaj je povinný


  spig@spig.sk     0800 105 707     www.spig.sk

Prečítajte si celý časopis

 

Máte záujem dostávať nové číslo časopisu na Váš email? 
pošlite nám žiadosť na klub@spig.sk