Podujatia

Chyťme sa za ruky 2020

Chyťme sa za ruky 2020

Už po 11-krát sa v Galante dňa 12. júla 2020 konalo benefičné podujatie Chyťme sa za ruky s podnázvom „Ne“chyťme sa za ruky. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím ho pripravili  Občianske združenie Milan Štefánik a Občianske združenie Návrat do života z Galanty s podporou Mesta Galanta. Podujatie sa v súvislosti s ochorením COVID-19 konalo v zmenenom termíne. 

                       Po upršanom sobotnom večeri vykuklo v nedeľu ráno slniečko a vnieslo medzi dobrovoľníkov príjemnú, veselú náladu. Okrem prípravy plagátov, občerstvenia pre návštevníkov, pódia pre kapely, kútika s kreatívnymi dielňami, mali dobrovoľníci úlohu zabezpečiť dodržanie hygienicko-epidemiologických nariadení. Prvý stojan s dezinfekčným prostriedkom vítal hneď pri vstupe na nádvorie neogotického kaštieľa, kde sa podujatie konalo. Dezinfekčnú hliadku ste si všimli aj vďaka nápadným krikľavo červeným tričkám s nápisom. Svoju úlohu plnili po celý čas zodpovedne. 

                       Ešte zvukové skúšky a už môžu prichádzať prví návštevníci. A pekne pomaly. Kontrola rúška.  Odkliknúť sa na počítadle. Úvodné pokyny. Odfotiť sa pod plagátom. Obliecť si farebné tričká a môže sa začať. 


 Animátorky už volajú k pódiu. Zumba inštruktor Zoly si pripravil pestrú zmes choreografií na latino rytmy. Temperament, rýchle tempo strieda pomalšie. Kroky vpred, kroky vzad. Ruky hore, zatlieskať. Otočka a poskoč si. Zavrť bokmi, zamávať. Úsmev na jednu stranu, úsmev na druhú. Zoly s dievčatami roztancovali prítomných. Posledná choreografia. Spoločná foto a poďakovanie vo forme darčekov od „inak obdarených“. A milé prekvapenie v podobe „kývačky“ Zolyho malého syna. Zoly prijal na takéto podujatie pozvanie opakovane a tak „sa určite vidíme znova“.   

                       Moderátorský post „prischol“ tento krát Andrejovi Bičanovi. V svojom úvodnom vstupe vyzval všetkých k disciplinovanosti a dodržiavaniu pravidiel. A pozval na pódium hlavných organizátorov. Prečo? Krásny obraz ako motív jedenásteho ročníka benefičného podujatia pre osoby s mentálnym postihnutím z Galanty a z Trnavského kraja od šikovnej maliarky Henriety Rojkovej darovali spoločne OZ Návrat do života. 


A aké by to bolo podujatie bez spevákov, kapiel. Andrej Bičan volá na pódium prvého účinkujúceho – kapelu Billy Barman. Ide o jednu z najpopulárnejších alternatívnych rockových kapiel Slovenska, ktorá si za rok 2019 odniesla od Rádia FM ocenenie singel roka za pieseň Doba Doba. Folkové námety pretkané indickým rockom, ľudovými motívmi, to všetko ponúkli. Charizmatický spevák. Nástup priam rozprávkový zo známej Perinbaby. Ich najlepšie piesne Ukáž vrecká, Vrkoče, Traja, Sloboda,Bernard, či Svitá. No a samozrejme i ovenčená Doba doba. A ako zapôsobilo na nich publikum? „Po dlhom čase konečne ľudia, živé obecenstvo. Ďakujeme.“ My kapele prajeme plné hľadiská počas jesenného turné. 

                       Výmena nástrojov na pódiu, nastaviť svetlá. Skupina INSIDE to môže naplno „roztočiť“.  Svojou produkciou sa sústreďujú na vlastnú tvorbu v štýle epického hard rocku. „Wau, oni prišli, oni naozaj prišli. Som neverila, že prídu. Tak teraz si musím urobiť s nimi fotku,“ i takto reagovala jedna z diváčok. Po koncerte sa dočkala a spomienka bude navždy. Na pódium nastúpili „muži v čiernom“ a rozprúdili pravú rockovú šou. Gitara a výrazné bubny. Silný hlas speváka. Známe hity Stopy slobody, Anjel, Hriešna noc, Dotyk. Slová piesne Na vlnách hovoria za všetko: „my vážne nie sme zlí“. To môžu potvrdiť všetci prítomní. „Drsňácky“ pôsobiaci chlapi so srdcami na správnom mieste. „Mám hlavu plnú snov,“ aj to sa spieva v jednej z ich piesní. A tie majú všetci. Aj deti „inak obdarené“ a deti z detských domovov, ktoré boli na podujatí. O domove, o zdraví, o šťastí ... Darčeky kapelu potešili.


 Posledná výmena. Ale nesmie chýbať vyhodnotenie plagátov. Ktorý vybrať. Cien je viac. Rozhodne publikum. Vpravo tí, ktorí sú za farebný veľký plagát. Vľavo za plagát Zumba. A máme víťaza. Ale ani druhý neostane bez odmeny. A ďalší a ďalší. Všetci, ktorí si dali námahu, dostali aspoň malý darček.

                       A na koniec to najlepšie. Janko Kuruc „vždy rád prijmem pozvanie na  benefičné podujatie, ktoré organizuje Milan Štefánik.“ Spolu s Vidiekom, v typickom oblečení, veselou náladou. Rozhýbali a rozosnili aj staršie generácie. Piesne Vidiečan, Nechajte si ju, Ou, čo s ňou boli „zahrievacím kolom“. Keď zaznela Námornícka, spievali a tancovali už i organizátor a dobrovoľníci. „Ruku mi daj, dobre je nám....“ i keď sme si tentokrát ruky podávať nemohli, spojili sme svoje srdiečka. V speve, tanci. A nakoniec finále. Hrajte trúbky... ako keby sa nič nestalo ... a v tej chvíli, ako keby sa naozaj nič nestalo. Ako keby tu nebola hrozba. Na chvíľu tieto deti, títo „inak obdarení“ zabudli na starosti. Preniesli sa do sveta pohody, šťastia, dobrých ľudí. Ešte malá autogramiáda, podpisy. Úsmev cez rúško. V hlavách zážitky. 

                       Pre potrebu dodržiavania hygienicko-epidemiologických nariadení sa v tvorivých dielňach maľovalo na ruky. „Tetovačky“ z ríše zvierat a rastlín urobili radosť. Obrázky maľované voskom ozdobia izby, chodby. Rovnako i fotky od Autoprofit-fotonaut. A maľované sadrové odliatky si odniesli ako darček i niektorí z účinkujúcich.


A čo dodať na záver. Ďakujeme tým, ktorí podujatie pripravili – dobrovoľníkom, interpretom, sponzorom. A ďakujeme i tým, pre ktorých bolo podujatie pripravené. Za ich disciplínu, zodpovednosť. 

                       Milé poďakovanie prišlo i od dobrovoľníčky Lucie. „Ďakujem, že som mala možnosť zažiť atmosféru, zaujímavý deň. Možno pre vás, ktorí pomáhate ako dobrovoľníci už roky, je to už rutina.  Pre mňa to bol zážitok a niečo nové. Som rada, že som mohla pomôcť a trošku spríjemniť život ľuďom, ktorí nemali toľko šťastia. Ale majú dobré srdiečka. Tak nech sa ďalej darí tejto peknej myšlienke!“. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a podporovateľom za pomoc.

 

TEXT: Júlia Platková

Foto: Marek Vaco a Milan Maršalka

zdroj: https://www.popular.sk/beneficny-koncert-chytme-sa-za-ruky-roztancovali-vidiek-billy-barman-inside?fbclid=IwAR3Fdj0vriusOVRhjaEUDk41OQVpINd-xf_xdiP0-As-tDWaj9SAhP6LeHM

Dúha rozohriala, rozospievala a roztancovala všetky srdcia

Dúha rozohriala, rozospievala a roztancovala všetky srdcia

Príchod jesene v Novom Meste nad Váhom už niekoľko rokov symbolizuje nielen zlatožlté lístie na stromoch, ale aj skvelé podujatie Dúha v srdci. Tento benefičný koncert, ktorý je prístupný širokej verejnosti chce napomôcť integrácii detí a mládeže s určitým handicapom z Trenčianskeho kraja. Podujatie, ktoré pripravuje a zabezpečuje CSS Nové Mesto nad Váhom, OZ Život s dúhou v srdci, OZ Milan Štefánik, zástupkyňa primátora Nového Mesta nad Váhom Kvetoslava Hejbalová, poslankyňa TSK Anna Halinárová a Júlia Bublavá je nádhernou príležitosťou precítiť a pochopiť svet detí, mládeže ale i dospelých ľudí, ktorí sa s úprimnou radosťou tešia z kvalitného koncertu. Ich spontánnosť a nadšenie môže byť inšpirujúce častokrát aj pre bežnú populáciu.

Benefičné podujatie Veľa lásky rozdávalo lásku a pozitívnu energiu

Benefičné podujatie Veľa lásky rozdávalo lásku a pozitívnu energiu

Veľa lásky. Pieseň od IMT Smile. Alebo ak chcete, názov benefičného podujatia pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím. No predovšetkým práve tieto dve slová najvýstižnejšie vyjadrujú atmosféru, aký vládla počas celého dňa v obci Štós. 
Benefičný koncert Dúha v srdci spojil v dokonalej harmónii dva svety

Benefičný koncert Dúha v srdci spojil v dokonalej harmónii dva svety

Benefičný koncert Dúha v srdci spojil v dokonalej harmónii dva svety. Pozvanie na zmysluplné podujatie, ktoré sa v Novom Meste nad Váhom konalo siedmykrát v nedeľu 23. septembra 2018 v spoločenskej sále, prijali deti a mládež s mentálnym a zdravotným postihnutím z Trenčianskeho samosprávneho kraja spolu s ich zdravými kamarátmi, aby sa zabavili pri Zumbe s Denisou, či počas koncertov Richarda Müllera, Emmy Drobnej, 
Postihnuté deti v Žiari nad Hronom opäť mali svojich anjelov

Postihnuté deti v Žiari nad Hronom opäť mali svojich anjelov

Benefičný koncert „Na krídlach anjelov“ roztancoval, rozospieval a dojal v stredu 17. októbra 2018 v Mestskom kultúrnom centre v Žiar nad Hronom. Deti s mentálnym a zdravotným postihnutím a ich hostí privítali v Mestskom dome kultúry primátor mesta Peter Antal, riaditeľka OZ Nádej Ladomerská Vieska Viera Šedivcová, starosta obce Ladomerská Vieska Vladimír Baran a Milan Štefánik z OZ s rovnomenným názvom. 
2. ročník ŽIME SPOLU - Nitrianske kultúrne leto 2018

2. ročník ŽIME SPOLU - Nitrianske kultúrne leto 2018

29.7.2018 , posledný júlový víkend sa konal už 2. ročník podujatia Žime spolu. 

 

Benefičné podujatie Ruky spoja ruky svojimi tónmi spájalo srdiečka

Benefičné podujatie Ruky spoja ruky svojimi tónmi spájalo srdiečka

V poradí už siedmy ročník benefičného koncertu pre zdravotne postihnutých zo zariadení Národného rehabilitačného centra Kováčová, Špecializovaného liečebného ústavu Marína a pre mentálne postihnuté deti z DSS zo Stredného Slovenska zorganizovalo Občianske združenie Milana Štefánika dňa 24. apríla 2018. 
Benefičné podujatia Chyťme sa za ruky ovládli veselé emócie

Benefičné podujatia Chyťme sa za ruky ovládli veselé emócie

Benefičné podujatie Chyťme sa za ruky už po 9-krát v Galante dňa 27. Mája 2018 zorganizovalo Občianske združenie Milan Štefánik v spolupráci s Domovom sociálnych služieb Galanta, ich  priateľmi, s podporou Mesta Galanta  a pod záštitou župana Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča. 
Na krídlach anjelov 2017 - Žiar nad Hronom

Na krídlach anjelov 2017 - Žiar nad Hronom

Pozývame vás na benefičné podujatie Na krídlach anjelov, 18. októbra 2017 v Mestskom kultúrnom dome v Žiari nad Hronom. Vďaka tomuto podujatiu sa medzi bežných návštevníkov začleňujú mentálne a zdravotne postihnuté detí z ústavov a zariadení pre zdravotne postihnutých. Vďaka tomu im pomáhame s integráciou sa do bežnej spoločnosti. 
Pre členov KLUBU SPIG je vstup na podujatie bezplatný. 
Dúha v srdci 2017

Dúha v srdci 2017

24. septembra 2017 sa v Novom Meste nad Váhom konal 6. ročník benefičného podujatia Dúha v srdci.

NITRIANSKE KULTÚRNE LETO 2017 - ŽIME SPOLU

NITRIANSKE KULTÚRNE LETO 2017 - ŽIME SPOLU

V sobotu 29.7.2017, teda posledný júlový víkend sa konal prvý ročník NITRIANSKEHO KULTÚRNEHO LETA. Toto podujatie nieslo názov ŽIME SPOLU! A v duchu tohto názvu sa aj odvíjalo.
Osmidiv 2017

Osmidiv 2017

Benefičné podujatie v srdci Slovenska v Banskej Štiavnici sa konalo už ôsmy rok tradične v auguste. Tentoraz sa kôli počasiu pre istotu presunulo zo Štiavnického anfiteatra do mestského kultúrneho domu.