Aktivity

Anjelské pohladenie pre ľudí

Anjelské pohladenie pre ľudí

Minulý rok 2020 a aj tento rok je pre ľudí veľmi náročné obdobie. Pre veľa rodín hlavne existenčné...
Babičky, čo udávajú štýl a pomáhajú

Babičky, čo udávajú štýl a pomáhajú

Mladá umelkyňa založila značku hand made ponožiek, ktoré navrhujú a štrikujú slovenské babičky...
Chyťme sa za ruky 2020

Chyťme sa za ruky 2020

Už po 11-krát sa v Galante dňa 12. júla 2020 konalo benefičné podujatie Chyťme sa za ruky s podnázvom „Ne“chyťme sa za ruky. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím ho pripravili  Občianske združenie Milan Štefánik a Občianske združenie Návrat do života z Galanty s podporou Mesta Galanta. Podujatie sa v súvislosti s ochorením COVID-19 konalo v zmenenom termíne. 

                       Po upršanom sobotnom večeri vykuklo v nedeľu ráno slniečko a vnieslo medzi dobrovoľníkov príjemnú, veselú náladu. Okrem prípravy plagátov, občerstvenia pre návštevníkov, pódia pre kapely, kútika s kreatívnymi dielňami, mali dobrovoľníci úlohu zabezpečiť dodržanie hygienicko-epidemiologických nariadení. Prvý stojan s dezinfekčným prostriedkom vítal hneď pri vstupe na nádvorie neogotického kaštieľa, kde sa podujatie konalo. Dezinfekčnú hliadku ste si všimli aj vďaka nápadným krikľavo červeným tričkám s nápisom. Svoju úlohu plnili po celý čas zodpovedne. 

                       Ešte zvukové skúšky a už môžu prichádzať prví návštevníci. A pekne pomaly. Kontrola rúška.  Odkliknúť sa na počítadle. Úvodné pokyny. Odfotiť sa pod plagátom. Obliecť si farebné tričká a môže sa začať. 


 Animátorky už volajú k pódiu. Zumba inštruktor Zoly si pripravil pestrú zmes choreografií na latino rytmy. Temperament, rýchle tempo strieda pomalšie. Kroky vpred, kroky vzad. Ruky hore, zatlieskať. Otočka a poskoč si. Zavrť bokmi, zamávať. Úsmev na jednu stranu, úsmev na druhú. Zoly s dievčatami roztancovali prítomných. Posledná choreografia. Spoločná foto a poďakovanie vo forme darčekov od „inak obdarených“. A milé prekvapenie v podobe „kývačky“ Zolyho malého syna. Zoly prijal na takéto podujatie pozvanie opakovane a tak „sa určite vidíme znova“.   

                       Moderátorský post „prischol“ tento krát Andrejovi Bičanovi. V svojom úvodnom vstupe vyzval všetkých k disciplinovanosti a dodržiavaniu pravidiel. A pozval na pódium hlavných organizátorov. Prečo? Krásny obraz ako motív jedenásteho ročníka benefičného podujatia pre osoby s mentálnym postihnutím z Galanty a z Trnavského kraja od šikovnej maliarky Henriety Rojkovej darovali spoločne OZ Návrat do života. 


A aké by to bolo podujatie bez spevákov, kapiel. Andrej Bičan volá na pódium prvého účinkujúceho – kapelu Billy Barman. Ide o jednu z najpopulárnejších alternatívnych rockových kapiel Slovenska, ktorá si za rok 2019 odniesla od Rádia FM ocenenie singel roka za pieseň Doba Doba. Folkové námety pretkané indickým rockom, ľudovými motívmi, to všetko ponúkli. Charizmatický spevák. Nástup priam rozprávkový zo známej Perinbaby. Ich najlepšie piesne Ukáž vrecká, Vrkoče, Traja, Sloboda,Bernard, či Svitá. No a samozrejme i ovenčená Doba doba. A ako zapôsobilo na nich publikum? „Po dlhom čase konečne ľudia, živé obecenstvo. Ďakujeme.“ My kapele prajeme plné hľadiská počas jesenného turné. 

                       Výmena nástrojov na pódiu, nastaviť svetlá. Skupina INSIDE to môže naplno „roztočiť“.  Svojou produkciou sa sústreďujú na vlastnú tvorbu v štýle epického hard rocku. „Wau, oni prišli, oni naozaj prišli. Som neverila, že prídu. Tak teraz si musím urobiť s nimi fotku,“ i takto reagovala jedna z diváčok. Po koncerte sa dočkala a spomienka bude navždy. Na pódium nastúpili „muži v čiernom“ a rozprúdili pravú rockovú šou. Gitara a výrazné bubny. Silný hlas speváka. Známe hity Stopy slobody, Anjel, Hriešna noc, Dotyk. Slová piesne Na vlnách hovoria za všetko: „my vážne nie sme zlí“. To môžu potvrdiť všetci prítomní. „Drsňácky“ pôsobiaci chlapi so srdcami na správnom mieste. „Mám hlavu plnú snov,“ aj to sa spieva v jednej z ich piesní. A tie majú všetci. Aj deti „inak obdarené“ a deti z detských domovov, ktoré boli na podujatí. O domove, o zdraví, o šťastí ... Darčeky kapelu potešili.


 Posledná výmena. Ale nesmie chýbať vyhodnotenie plagátov. Ktorý vybrať. Cien je viac. Rozhodne publikum. Vpravo tí, ktorí sú za farebný veľký plagát. Vľavo za plagát Zumba. A máme víťaza. Ale ani druhý neostane bez odmeny. A ďalší a ďalší. Všetci, ktorí si dali námahu, dostali aspoň malý darček.

                       A na koniec to najlepšie. Janko Kuruc „vždy rád prijmem pozvanie na  benefičné podujatie, ktoré organizuje Milan Štefánik.“ Spolu s Vidiekom, v typickom oblečení, veselou náladou. Rozhýbali a rozosnili aj staršie generácie. Piesne Vidiečan, Nechajte si ju, Ou, čo s ňou boli „zahrievacím kolom“. Keď zaznela Námornícka, spievali a tancovali už i organizátor a dobrovoľníci. „Ruku mi daj, dobre je nám....“ i keď sme si tentokrát ruky podávať nemohli, spojili sme svoje srdiečka. V speve, tanci. A nakoniec finále. Hrajte trúbky... ako keby sa nič nestalo ... a v tej chvíli, ako keby sa naozaj nič nestalo. Ako keby tu nebola hrozba. Na chvíľu tieto deti, títo „inak obdarení“ zabudli na starosti. Preniesli sa do sveta pohody, šťastia, dobrých ľudí. Ešte malá autogramiáda, podpisy. Úsmev cez rúško. V hlavách zážitky. 

                       Pre potrebu dodržiavania hygienicko-epidemiologických nariadení sa v tvorivých dielňach maľovalo na ruky. „Tetovačky“ z ríše zvierat a rastlín urobili radosť. Obrázky maľované voskom ozdobia izby, chodby. Rovnako i fotky od Autoprofit-fotonaut. A maľované sadrové odliatky si odniesli ako darček i niektorí z účinkujúcich.


A čo dodať na záver. Ďakujeme tým, ktorí podujatie pripravili – dobrovoľníkom, interpretom, sponzorom. A ďakujeme i tým, pre ktorých bolo podujatie pripravené. Za ich disciplínu, zodpovednosť. 

                       Milé poďakovanie prišlo i od dobrovoľníčky Lucie. „Ďakujem, že som mala možnosť zažiť atmosféru, zaujímavý deň. Možno pre vás, ktorí pomáhate ako dobrovoľníci už roky, je to už rutina.  Pre mňa to bol zážitok a niečo nové. Som rada, že som mohla pomôcť a trošku spríjemniť život ľuďom, ktorí nemali toľko šťastia. Ale majú dobré srdiečka. Tak nech sa ďalej darí tejto peknej myšlienke!“. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a podporovateľom za pomoc.

 

TEXT: Júlia Platková

Foto: Marek Vaco a Milan Maršalka

zdroj: https://www.popular.sk/beneficny-koncert-chytme-sa-za-ruky-roztancovali-vidiek-billy-barman-inside?fbclid=IwAR3Fdj0vriusOVRhjaEUDk41OQVpINd-xf_xdiP0-As-tDWaj9SAhP6LeHM

Prvý benefičný koncert Nadácie Anjelske krídla

Prvý benefičný koncert Nadácie Anjelske krídla

Prvý benefičný koncert Nadácie Anjelské krídla sa konal 20. septembra v Žiline v Dome Odborov. Prišlo veľa ľudí, ktorí pomohli dobrej veci. Sála bola plná, vládla tam krásna atmosféra, plná lásky a porozumenia. Bol to neskutočne emocionálny večer.
Pomocná ruka nádeje pomáha ľuďom v bdelej kóme

Pomocná ruka nádeje pomáha ľuďom v bdelej kóme

OZ Pomocná RUKA nádeje sa v rámci medializácie problematiky ľudí v bdelej kóme rozhodla zorganizovať charitatívnu vernisáž „Držme spolu“, ktorá je putovného charakteru.
Paráda – prvý bezbariérový festival na Slovensku

Paráda – prvý bezbariérový festival na Slovensku

Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí bohužiaľ v slovenskej spoločnosti stále existujú archaické predsudky voči skupine ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, kvôli ktorým sú títo ľudia vytesňovaní na okraj spoločnosti. Tejto závažnej téme i téme integrácie týchto ľudí sa štátne orgány, t.j. ministerstvá,
venujú v nedostatočnej miere, odsúvajú ju a to isté sa týka spoločnosti ako takej.
Aj inklúzia športom integruje

Aj inklúzia športom integruje

Inklúzia vychádza z predpokladu, že každé dieťa je jedinečné, má svoje silné aj slabšie stránky. Rôznorodosť detí je vnímaná ako niečo prirodzené a normálne. Cieľom inklúzie je pomôcť všetkým deťom naplniť svoj potenciál a dosiahnuť osobné maximum v prirodzenej skupine svojich rovesníkov tak, aby to obohatilo obidve skupiny.
Dúha rozohriala, rozospievala a roztancovala všetky srdcia

Dúha rozohriala, rozospievala a roztancovala všetky srdcia

Príchod jesene v Novom Meste nad Váhom už niekoľko rokov symbolizuje nielen zlatožlté lístie na stromoch, ale aj skvelé podujatie Dúha v srdci. Tento benefičný koncert, ktorý je prístupný širokej verejnosti chce napomôcť integrácii detí a mládeže s určitým handicapom z Trenčianskeho kraja. Podujatie, ktoré pripravuje a zabezpečuje CSS Nové Mesto nad Váhom, OZ Život s dúhou v srdci, OZ Milan Štefánik, zástupkyňa primátora Nového Mesta nad Váhom Kvetoslava Hejbalová, poslankyňa TSK Anna Halinárová a Júlia Bublavá je nádhernou príležitosťou precítiť a pochopiť svet detí, mládeže ale i dospelých ľudí, ktorí sa s úprimnou radosťou tešia z kvalitného koncertu. Ich spontánnosť a nadšenie môže byť inšpirujúce častokrát aj pre bežnú populáciu.

ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2019

ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2019

SPOSA BB uskutočnila pod názvom Ži a nechaj žiť 6. ročník celoslovenského stretnutia rodín s deťmi alebo dospelými s autizmom a s iným znevýhodnením. Aj predošlý piaty ročník bol realizovaný v spolupráci so Špeciálnou základnou školou, v krásnom prostredí školskej záhrady na Ďumbierskej 15. Škola stojí blízko cesty, no napriek tomu ju veľa ľudí hľadá na kopci.
Anjelské vankúšiky pomáhajú malým pacientom v Žilinskej nemocnici

Anjelské vankúšiky pomáhajú malým pacientom v Žilinskej nemocnici

Na jar sme začali nádherný projekt pre našich najmenších pacientov na pediatrii „Vankúšik“.
Nadácia Anjelské krídla pomáha aj Zariadeniu sociálnych služieb „KREATÍV“ v Klasove

Nadácia Anjelské krídla pomáha aj Zariadeniu sociálnych služieb „KREATÍV“ v Klasove

Nie je bohatý ten, kto veľa vlastní, ale kto veľa dáva; ten, kto je schopný darovať seba samého.

Konzultácia a bezplatné zameranie priestorov pre zdvíhacie zameranie u Vás doma, alebo odskúšanie schodolezu.

verify

* Tento údaj je povinný