Rubriky

Sezónnosť

Sezónnosť

Každý celok v tomto svete sa skladá z častí, každé obdobie z etáp, každý rok z ročných období. Aj rok vo firme má svoje obdobia. Tak ako je v živote pre nás bežná jar, leto jeseň aj zima, tak je vo firme bežné, že má svoje obdobia v roku. Je obdobie, kedy treba viac siať a sadiť, lebo chceme viac žať a  oberať, aby sme prežili celý rok, aj zimu. 
Stretnutie s Dagmar Svátekovou

Stretnutie s Dagmar Svátekovou

V  piatok 17.10.2014 k  nám zavítala autorka štyroch motivačných kníh, v  ktorých opisuje svoj vlastný príbeh ako bojovala s ťažkou chorobu. Vo veku 29 rokov ju prekvapila mozgová príhoda. Dovtedy bola úplne zdravá, naplno sa venovala rodine, svojím dvom deťom, manželovi a športu. No v jeden deň sa všetko zmenilo. Upadla do kómy,... lekári nedávali žiadnu nádej na vyliečenie. 
Autizmus ako cesta sebapoznania

Autizmus ako cesta sebapoznania

Keď jedného dňa prišiel do môjho života, netušila som, ako ma to zmení. Zmena je silné slovo. Ak si človek myslí, aký je silný, pri inakosti svojho dieťaťa zistí všetky svoje slabiny. Spoznáte, aké je to byť na  druhom brehu spoločnosti. Osamelosť, ktorú si vytvoríte možno aj tým, že neprijmete osud, hoci si myslíte, že to máte pod kontrolou. Ale nemáte. 
Autizmus a zmena myslenia

Autizmus a zmena myslenia

Slovo autizmus začína písmenom A, je to začiatočné písmeno abecedy. Keď prichádza do nášho života, razom sa nám všetko pretočí naruby. Jedného dňa si začneme všímať inakosť dieťatka, ktoré sme priviedli na svet. Sú mnohé podoby autizmu. Keď mi píšu rodičia detičiek, ktorým diagnostikovali túto diagnózu, ich prvá veta je „Nemáte náhodou niekoho známeho, ktorý má doma autistu?
Úsmev

Úsmev

Sú mladé. Sú krásne. A  občas im kolesá nahrádzajú nohy. Alebo s veľkým sebazaprením prejdú o barlách. Sedia pri pohári ľadovej kávy a  akomsi zákusku. Žiariace bytosti. Je ich plná kaviareň. Jedna rozpráva a druhá sa čarovne usmieva. Nik netuší, že život s  nimi nehral pexeso. Bez toho, aby poznali pravidlá, rozdal karty na pokra. 
Samozrejmosť

Samozrejmosť

Zbehla som po  schodoch, nasadla do auta, pri cúvaní z parkoviska som vybavila telefonát... Dnes je to pre mňa niečo ako sen. Ležérne nasadnem do  auta, pripojím si mobil k handsfree, otvorím okná, uložím nohu. Na- štartujem. Vycúvam. Aj to bol sen... 
Úcta k starším aj k sebe samému

Úcta k starším aj k sebe samému

September skončil a  máme tu jesenný mesiac október. Mesiac, ktorý sa nesie v duchu úcty k starším. Na  Valentína väčšina nadáva, že jeden deň na  vyjadrenie lásky je hlúposť, že lásku si máme prejavovať celý rok. Nik však nenadáva na  október - nato, že prejavovať úctu jeden mesiac v roku nestačí.
Odporúčania pre rodičov

Odporúčania pre rodičov

Keď vaše dieťatko je iné, ako iné deti a napredovanie nie je také, ako by ste očakávali netreba váhať v hľadaní odbornej pomoci.
V Banskej Bystrici a jeho okolí je niekoľko diagnostických centier a špecialistov z odboru pedopsychiater a psychológ.
Pre pomoc rodinám a deťom s autizmom a inými pervazívnymi poruchami dávam do pozornosti. 
Prekročiť tieň

Prekročiť tieň

Rodič sa musí učiť. Autizmus prináša do života nové problémy, hlavne vo výchove a  prejavoch, ktoré sú pre neho príznačné. Tretí septembrový utorok sme boli na prednáške o ABA terapii. Krásne nám bolo vysvetlené, ako deti nerozumejú tomu, čo od nich chceme. Komunikácia je obrovský problém, nechcú sa učiť, lebo sú našimi požiadavkami aj našimi reakciami frustrované, zaháňané do kúta, neprijaté. 
Život so štetcami a náramky z gumičiek

Život so štetcami a náramky z gumičiek

Táto rubrika vznikla pretože chceme prinášať informácie od ľudí pre ľudí. Každý nemôže vyskúšať všetko. Pravdepodobne to nejde, a to z viacerých dôvodov. Preto si v tejto rubrike predstavíme každý mesiac iný typ terapie. Jedná sa o konkrétne zariadenia. Sme si vedomí toho, že s danou metódou pracuje viac zariadení. 
Stacionár Margarétka

Stacionár Margarétka

V súčasnosti existuje mnoho ,,hniezdočiek“ určených pre ľudí ktorí vnímajú tento svet inak. Jedným z nich je aj denný stacionár Margarétka v Banskej Štiavnici, slúžiaci na tento účel. Jeho rôznorodosť predstavujú najmä klienti s rozličnými diagnózami. Keďže nikto nevie aké je to dívať sa na  okolité dianie očami chorého človeka, či sa už jedná o  schizofrenika, autistu alebo jedinca postihnutého Downovým syndrómom, nemôžeme takýchto ľudí posudzovať ako knihu podľa obalu alebo ich nechať ,,odstrčených“ na  pokraji spoločnosti a  považovať ich za  ,,vyvrheľov“. 
Práva pacientov

Práva pacientov

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie je „zdravie stav úplnej telesnej, duševnej a  sociálnej pohody a  nielen neprítomnosť choroby alebo postihnutia“. Každý je zodpovedný za ochranu a podporu vlastného zdravia, ale zároveň sa očakáva, že spoločnosť k tomu zabezpečí primerané podmienky. Každý má právo na  zdravé životné podmienky a  zdravé životné prostredie, na ochranu zdravia, na  zdravotnú starostlivosť a  zodpovedajúcu pomoc v prípade choroby, ohrozenia chorobou, alebo ak je poškodenie zdravia trvalé. 
Nám všetkým, ktorí majú 20. až 70. rokov

Nám všetkým, ktorí majú 20. až 70. rokov

Podľa dnešných pravidiel a  zákazov by sme my, deti narodené v 40., 50., 60., 70., 80. rokoch, nemali vôbec šancu prežiť... Naše postieľky boli namaľované farbou, ktorá obsahovala olovo. Nemali sme žiadne pre deti bezpečné fľaštičky na medicínu. Žiadne poistky na dvere a okná, a keď sme išli na bicykli/kolobežke, nemali sme helmy. Pili sme obyčajnú vodu z  hadice a  nie z  fliaš. Jedli sme chleba a  maslo, pili limonády s  cukrom a  neboli sme obézni, pretože sme stále lietali niekde vonku.
ÚVAHA Prázdniny

ÚVAHA Prázdniny

Sú prázdniny. Deti sa tešia a my rodičia máme o starosť navyše - kam s deťmi? Kde ich na dva mesiace ,,odpratať?“Nie každý má to šťastie, že má starých rodičov, ktorí sú ešte čiperní a zvládnu naše ratolesti. V robote si človek tiež nemôže vybrať dva mesiace prázdnin, a tak vymýšľame a  hútame ako spríjemniť tie dva mesiace, aby sa naše deťúrence nenudili, aby využili prázdniny efektívne, rozvíjali svoju osobnosť či zdokonaľovali sa v  jazyku alebo inej veľmi prospešnej aktivite...hlavne, aby sa NENUDILI. 
Inak obdarená

Inak obdarená

Nie to dávno, čo som zistila, že na Slovensku existuje aj časopis s názvom Inak obdarení. Čo nám bolo odňaté alebo odopreté, to prí- roda jednoducho vykompenzovala inak. Mne osobne bolo veľmi príjemné zistiť, že som inak obdarená. To, že som iná, viem už dávno. Konečne sa na  seba pozerám ako na  výnimočnú bytosť a nie ako na niekoho, kto mal kus smoly. Okej, tak neviem to, čo vy, bežní ľudia, ale koľkí z Vás vedia to, čo ja? 
Mám záujem
verify

* Tento údaj je povinný


  spig@spig.sk     0800 105 707     www.spig.sk

Prečítajte si celý časopis

 

Máte záujem dostávať nové číslo časopisu na Váš email? 
pošlite nám žiadosť na klub@spig.sk