Rubriky

Bezvedomie a epilepsia

Bezvedomie a epilepsia

Bezvedomie odhalíme na prvý pohľad!
Prejavy

Osoba nereaguje na hlasné oslovenie ani na zatrasenie za plecia. 

Prvá pomoc 
Bezvedomie je nebezpečné bez ohľadu na príčinu, ktorú laicky nemusíme poznať, preto musíme konať neodkladne a najprv zistiť prítomnosť dýchania. Ak postihnutý dýcha, uložíme ho do stabilizovanej polohy na boku, privoláme odbornú pomoc, pričom stále sledujeme prítomnosť dýchania. Do stabilizovanej polohy neukladáme pri bezvedomí po úrazoch.
Uhryznutie hadom a uštipnutie hmyzom

Uhryznutie hadom a uštipnutie hmyzom

Uhryznutie hadom Napriek rozšíreným predstavám sa uštipnutie jedovatým hadom nevyskytuje často. Keď však k tomu príde, treba vedieť, ako ho ošetriť. Hadie jedy sa delia na dva druhy – hemotoxické a neurotoxické. Jed mnohých jedovatých hadov obsahuje obe kategórie. Samotné hady sa delia na  veľké množstvo podradov a  čeľadí. Z  nich treba poznať aspoň tieto: vretenicovité a  štrkáčovité – napr. vretenice, štrkáče a krovináre, korálovcovité – napr. korálovce, bungary, kobry, mamby, okuliarniky, mornárovité – vodné hady, užovkovité – napr. bojga africká. 
Metóda MFK

Metóda MFK

MFK je unikátna fyzioterapeutická metóda prepájajúca vedomosti a  zručnosti fyzioterapeutov s  najmodernejším počítačovým softvérom.
Pre fyzioterapeuta sa v metóde MFK stáva počítač neoddeliteľnou súčasťou jeho práce. Fyzioterapeut je vďaka nemu schopný nájsť rýchlejším a efektívnejším spôsobom najoptimálnejší spôsob terapie. 
Snoezelen

Snoezelen

Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov. Je určená najmä pre osoby s  vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra, poruchami správania a učenia, s psychickými poruchami, traumatickým poranením mozgu, u  ľudí s  demenciou a  u  chronicky chorých pacientov. 
Bazálna stimulácia

Bazálna stimulácia

Bazálna stimulácia je koncepcia podpory ľudí v  krízových životných situáciách, u ktorých sú výmenné a regulačné kompetencie značne znížené alebo trvalo obmedzené. Je to forma celostnej, na telo sa vzťahujúcej komunikácie u ľudí s výraznými obmedzeniami. Ide o pedagogicko-psychologickú aktivitu, ktorá má jednotlivcovi ponúknuť príležitosti na rozvoj osobnosti.
 
Čo je autizmus

Čo je autizmus

Pojem dnes veľmi často skloňovaný, hlavne v médiách, ale spoločnosťou veľmi ťažko a povrchne prijímaný. Stáva sa desivou hrozbou, ktorú si zatiaľ uvedomujú len tí, ktorým vstúpil do života. Odborne sa vyjadrovať nebudem, som len rodič, ktorý jeho realitu každý deň prežíva na vlastnej koži. Okrem nadradeného autizmu, sa náš syn narodil v 26.týždni tehotenstva, prekonal detskú mozgovú obrnu a  je vybavený aj inými diagnózami, ktoré sme si časom prestali všímať. Naoko vyzerá ako iné zdravé deti, ale nie je to tak, keď to na neho príde, je zrazu iný. 
Banská Bystrica svietila v mesiaci Apríl na modro

Banská Bystrica svietila v mesiaci Apríl na modro

Deň 2. apríl bol rezolúciou OSN prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme. K  medzinárodnej kampani „LIGHT IT UP BLUE“ (Rozsvieťme to na modro)“, ktorá sa už vo svete stala tradíciou, sa každoročne pripája aj Slovensko. Záštitu nad celoslovenským 6. ročníkom prevzala manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová. 
Preč so špecialistami

Preč so špecialistami

Čím je naše postihnutie rozsiahlejšie, tým viac sme považovaní za „chorých“, a tým viac si spoločnosť myslí, že nás musia ovládať a  rozhodovať o  nás odborníci. Spoločnosť vyvinula množstvo povolaní, ktorých úlohou je prispôsobiť nás a  vychovať nás na  svoj obraz. Sú to lekári, sociálni pracovníci, psychológovia, opatrovatelia a mnoho ďalších, ktorí si myslia, že vedia najlepšie, čo potrebujeme. 
Ako to bolo a je na Slovensku?

Ako to bolo a je na Slovensku?

Do  roku 1989 existovali na  Slovensku rôzne formy starostlivosti o ľudí s postihnutím, ktoré boli skôr zamerané na ústavnú starostlivosť a na opatrovateľskú službu v domácom prostredí. Väčšina z nás bola izolovaná od spoločnosti, odsúdená na doživotie v ústavoch alebo doma medzi štyrmi stenami. V ústavoch sa o nás staral zdravotnícky personál a sociálni pracovníci, ktorí riadili naše životy od rána do večera, deň čo deň, rok čo rok. 
ĽudiaĽuďom.sk 

ĽudiaĽuďom.sk 

ĽudiaĽuďom.sk je prvý skutočne komplexný a univerzálny on-line systém darcovstva na Slovensku. Jeho základom je internetový portál www.ludialudom.sk s prehľadnou databázou výziev na podporu ľudí s chorobou či postihnutím, ľudí v núdzi ako aj kvalitných verejnoprospešných projektov. Portál je otvorený pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc. Môžu si tu bezplatne zverejniť svoju žiadosť o podporu. 
Jarná polievka

Jarná polievka

Suroviny podľa chuti: 
lyžica masla 
špenát žihľava žerucha pažítka 
smotana alebo mlieko 
vajíčko 
cesnak 
strúhaný syr 
rožky, bageta alebo chlieb 
ÚVAHA Jarné upratovanie - oddych

ÚVAHA Jarné upratovanie - oddych

Prichádza jar... konečne - pretože táto zima - nezima mi už liezla poriadne na nervy. Ako si tak ležím na gauči prvé nesmelé lúče jarného slnka nazerajú cez okno do izby. Hneď sa mi zlepší nálada, baterky mojej energie sa nabíjajú a cítim sa super... zrazu sek!!!! Pánečku tie okná hnusné zaprášené a tá pavučina v rohu!!! Teda to slnko vôbec nie je nesmelé, je príliš odvážne a drzé!!! Dovolilo si ma upozorniť, aby som zliezla z gauča a okamžite začala s jarným generálnym upratovaním. Pozriem do kalendára a vlasy sa mi zježia, ako keď sa stretne náš kocúr Félix so susedovým psom. 
Mama a jej srdce plné lásky

Mama a jej srdce plné lásky

Iste si všetci pamätáte, ako Vás v detstve ale aj v dospelosti mama prosila: ,,Dávaj na seba pozor!“, ,,Pozdrav sa!“, ,,Keď budeš prechádzať cez cestu, dávaj pozor, poriadne sa pozri či nejde auto!“... ale ešte mnoho ďalších upozornení mala vždy po ruke. Neviem ako Vám, ale mne to už niekedy pripadalo smiešne, ako neúnavne stále dookola opakuje jedno a to isté. 
Neraďte, keď Vás o to nežiadajú

Neraďte, keď Vás o to nežiadajú

Pomáhajte a raďte len vtedy, keď o to dotyčný vyslovene požiada (ach, starostlivé mamy prevádzkujúce opičiu lásku, čítajte túto kapitolu s otvoreným srdcom). Ľudia s radami aj tak väčšinou nič nespravia! Vypočujú si ich, kde-tu si niečo prečítajú a začnú zdravo žiť, ale za nejaký čas sú tam, kde aj boli. Väčšinou aj tak ani nepotrebujú poradiť, iba sa vyrozprávať. 
Ako človeku zdvihnúť emócie

Ako človeku zdvihnúť emócie

Počuli ste už vetu, že koleso sa otáča, raz si hore, raz si dolu? V tejto predstave vidím zvislé koleso, vertikálne orientované (ako na aute), na kolese je označený bod „teraz“ a ten sa pohybuje otáčaním kolesa hore a dolu. Tu sa emócie človeka búrlivejšie menia. Chvíľu je život hrou a chvíľu slzavým údolím. Tento človek je vo veľkej miere efektom otáčania kolesa – životných udalostí. Okolie tohto človeka je nútené buď sa naučiť tieto striedania zvládať, alebo sa často mení, podľa toho, v ktorých udalostiach sa priťahuje a je si podobné. 
Mám záujem
verify

* Tento údaj je povinný


  spig@spig.sk     0800 105 707     www.spig.sk

Prečítajte si celý časopis

 

Máte záujem dostávať nové číslo časopisu na Váš email? 
pošlite nám žiadosť na klub@spig.sk