Rubriky

Adeli - Luxusná mučiare - nová nádej

Adeli - Luxusná mučiare - nová nádej

Adeli . Určite mnohým z vás je tento názov dôverne známy. Najmä tým, ktorí žijete so zdravotným znevýhodnením, chorobami pohybového ústrojenstva či viacnásobným kombinovaným postihnutím. Skrýva sa za ním súkromné centrum, kde sa poskytuje komplexná starostlivosť a špičková rehabilitácia pre tých najviac hendikepovaných. Nachádza sa vo svetoznámom kúpeľnom mestečku Piešťany.
Príbeh z hyperbarickej komory

Príbeh z hyperbarickej komory

V predchádzajúcich číslach časopisu sme sa už mohli dočítať o  oxygenoterapii v  hyperbarickej komore, že podstatou je liečba kyslíkom v  zariadení, v  tzv. komore, kde sa po natlakovaní dýcha kyslík. Týmto by som chcela prispieť k  osvete o  tejto úžasnej liečebnej metóde, pretože je možné, že po prečítaní článku sa niekto nájde, koho to posmelí a vyskúša to. Pred rokmi som si aj ja myslela, že ktovie, čo to urobí, ako to pomôže. Ale výsledok ma nesmierne nadchol.
Dni bez bariér 2020 v Arboréte Borová Hora

Dni bez bariér 2020 v Arboréte Borová Hora

Druhý ročník DNÍ BEZ BARIÉR vo zvolenskom arboréte Borová Hora sa uskutočnila vďaka záujmu zo strany Technickej Univerzity a spoločnosti SPIG, s.r.o.

Chyťme sa za ruky 2020

Chyťme sa za ruky 2020

Už po 11-krát sa v Galante dňa 12. júla 2020 konalo benefičné podujatie Chyťme sa za ruky s podnázvom „Ne“chyťme sa za ruky. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím ho pripravili  Občianske združenie Milan Štefánik a Občianske združenie Návrat do života z Galanty s podporou Mesta Galanta. Podujatie sa v súvislosti s ochorením COVID-19 konalo v zmenenom termíne. 

                       Po upršanom sobotnom večeri vykuklo v nedeľu ráno slniečko a vnieslo medzi dobrovoľníkov príjemnú, veselú náladu. Okrem prípravy plagátov, občerstvenia pre návštevníkov, pódia pre kapely, kútika s kreatívnymi dielňami, mali dobrovoľníci úlohu zabezpečiť dodržanie hygienicko-epidemiologických nariadení. Prvý stojan s dezinfekčným prostriedkom vítal hneď pri vstupe na nádvorie neogotického kaštieľa, kde sa podujatie konalo. Dezinfekčnú hliadku ste si všimli aj vďaka nápadným krikľavo červeným tričkám s nápisom. Svoju úlohu plnili po celý čas zodpovedne. 

                       Ešte zvukové skúšky a už môžu prichádzať prví návštevníci. A pekne pomaly. Kontrola rúška.  Odkliknúť sa na počítadle. Úvodné pokyny. Odfotiť sa pod plagátom. Obliecť si farebné tričká a môže sa začať. 


 Animátorky už volajú k pódiu. Zumba inštruktor Zoly si pripravil pestrú zmes choreografií na latino rytmy. Temperament, rýchle tempo strieda pomalšie. Kroky vpred, kroky vzad. Ruky hore, zatlieskať. Otočka a poskoč si. Zavrť bokmi, zamávať. Úsmev na jednu stranu, úsmev na druhú. Zoly s dievčatami roztancovali prítomných. Posledná choreografia. Spoločná foto a poďakovanie vo forme darčekov od „inak obdarených“. A milé prekvapenie v podobe „kývačky“ Zolyho malého syna. Zoly prijal na takéto podujatie pozvanie opakovane a tak „sa určite vidíme znova“.   

                       Moderátorský post „prischol“ tento krát Andrejovi Bičanovi. V svojom úvodnom vstupe vyzval všetkých k disciplinovanosti a dodržiavaniu pravidiel. A pozval na pódium hlavných organizátorov. Prečo? Krásny obraz ako motív jedenásteho ročníka benefičného podujatia pre osoby s mentálnym postihnutím z Galanty a z Trnavského kraja od šikovnej maliarky Henriety Rojkovej darovali spoločne OZ Návrat do života. 


A aké by to bolo podujatie bez spevákov, kapiel. Andrej Bičan volá na pódium prvého účinkujúceho – kapelu Billy Barman. Ide o jednu z najpopulárnejších alternatívnych rockových kapiel Slovenska, ktorá si za rok 2019 odniesla od Rádia FM ocenenie singel roka za pieseň Doba Doba. Folkové námety pretkané indickým rockom, ľudovými motívmi, to všetko ponúkli. Charizmatický spevák. Nástup priam rozprávkový zo známej Perinbaby. Ich najlepšie piesne Ukáž vrecká, Vrkoče, Traja, Sloboda,Bernard, či Svitá. No a samozrejme i ovenčená Doba doba. A ako zapôsobilo na nich publikum? „Po dlhom čase konečne ľudia, živé obecenstvo. Ďakujeme.“ My kapele prajeme plné hľadiská počas jesenného turné. 

                       Výmena nástrojov na pódiu, nastaviť svetlá. Skupina INSIDE to môže naplno „roztočiť“.  Svojou produkciou sa sústreďujú na vlastnú tvorbu v štýle epického hard rocku. „Wau, oni prišli, oni naozaj prišli. Som neverila, že prídu. Tak teraz si musím urobiť s nimi fotku,“ i takto reagovala jedna z diváčok. Po koncerte sa dočkala a spomienka bude navždy. Na pódium nastúpili „muži v čiernom“ a rozprúdili pravú rockovú šou. Gitara a výrazné bubny. Silný hlas speváka. Známe hity Stopy slobody, Anjel, Hriešna noc, Dotyk. Slová piesne Na vlnách hovoria za všetko: „my vážne nie sme zlí“. To môžu potvrdiť všetci prítomní. „Drsňácky“ pôsobiaci chlapi so srdcami na správnom mieste. „Mám hlavu plnú snov,“ aj to sa spieva v jednej z ich piesní. A tie majú všetci. Aj deti „inak obdarené“ a deti z detských domovov, ktoré boli na podujatí. O domove, o zdraví, o šťastí ... Darčeky kapelu potešili.


 Posledná výmena. Ale nesmie chýbať vyhodnotenie plagátov. Ktorý vybrať. Cien je viac. Rozhodne publikum. Vpravo tí, ktorí sú za farebný veľký plagát. Vľavo za plagát Zumba. A máme víťaza. Ale ani druhý neostane bez odmeny. A ďalší a ďalší. Všetci, ktorí si dali námahu, dostali aspoň malý darček.

                       A na koniec to najlepšie. Janko Kuruc „vždy rád prijmem pozvanie na  benefičné podujatie, ktoré organizuje Milan Štefánik.“ Spolu s Vidiekom, v typickom oblečení, veselou náladou. Rozhýbali a rozosnili aj staršie generácie. Piesne Vidiečan, Nechajte si ju, Ou, čo s ňou boli „zahrievacím kolom“. Keď zaznela Námornícka, spievali a tancovali už i organizátor a dobrovoľníci. „Ruku mi daj, dobre je nám....“ i keď sme si tentokrát ruky podávať nemohli, spojili sme svoje srdiečka. V speve, tanci. A nakoniec finále. Hrajte trúbky... ako keby sa nič nestalo ... a v tej chvíli, ako keby sa naozaj nič nestalo. Ako keby tu nebola hrozba. Na chvíľu tieto deti, títo „inak obdarení“ zabudli na starosti. Preniesli sa do sveta pohody, šťastia, dobrých ľudí. Ešte malá autogramiáda, podpisy. Úsmev cez rúško. V hlavách zážitky. 

                       Pre potrebu dodržiavania hygienicko-epidemiologických nariadení sa v tvorivých dielňach maľovalo na ruky. „Tetovačky“ z ríše zvierat a rastlín urobili radosť. Obrázky maľované voskom ozdobia izby, chodby. Rovnako i fotky od Autoprofit-fotonaut. A maľované sadrové odliatky si odniesli ako darček i niektorí z účinkujúcich.


A čo dodať na záver. Ďakujeme tým, ktorí podujatie pripravili – dobrovoľníkom, interpretom, sponzorom. A ďakujeme i tým, pre ktorých bolo podujatie pripravené. Za ich disciplínu, zodpovednosť. 

                       Milé poďakovanie prišlo i od dobrovoľníčky Lucie. „Ďakujem, že som mala možnosť zažiť atmosféru, zaujímavý deň. Možno pre vás, ktorí pomáhate ako dobrovoľníci už roky, je to už rutina.  Pre mňa to bol zážitok a niečo nové. Som rada, že som mohla pomôcť a trošku spríjemniť život ľuďom, ktorí nemali toľko šťastia. Ale majú dobré srdiečka. Tak nech sa ďalej darí tejto peknej myšlienke!“. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a podporovateľom za pomoc.

 

TEXT: Júlia Platková

Foto: Marek Vaco a Milan Maršalka

zdroj: https://www.popular.sk/beneficny-koncert-chytme-sa-za-ruky-roztancovali-vidiek-billy-barman-inside?fbclid=IwAR3Fdj0vriusOVRhjaEUDk41OQVpINd-xf_xdiP0-As-tDWaj9SAhP6LeHM

IPR - Plnohodnotný život pre každého občana

IPR - Plnohodnotný život pre každého občana

Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím ponúka komplexnú rehabilitáciu . O význame a prínose sme sa rozprávali s jeho riaditeľom Dušanom Piršelom .

Citáty slávnych osobností s ťažkým zdravotným postihnutím

Citáty slávnych osobností s ťažkým zdravotným postihnutím

Ľudský duch je jednou zo schopností, vytrvalosti a odvahy, ktorú nemôže postihnúť žiadne postihnutie. Jedným z našich obľúbených spôsobov, ako vznietiť túto vášeň a preskočiť na šťastnejší a zdravší životný štýl, je čítanie úžasných a motivujúcich citátov od vynikajúcich jednotlivcov. Tu je 30 našich obľúbených neuveriteľne inšpiratívnych citátov pre ľudí so zdravotným postihnutím.
Brimo - darovali nám párty stan

Brimo - darovali nám párty stan

Ďakujeme firme Brimo ktorá našej organizácií darovala párty stan, ktorý budeme využívať počas benefičných podujatí a našich aktivitách v teréne hneď po prekonaní dnešnej situácie.
Tešíme sa a ďakujeme im za pomoc. 
Dopravná akadémia v Trenčíne sa stáva inkluzívna

Dopravná akadémia v Trenčíne sa stáva inkluzívna

Si vozičkár alebo inak telesne postihnutý a chceš študovať na strednej škole? Práve pre Teba máme teraz túto skvelú novinku!
Mám záujem
verify

* Tento údaj je povinný


  spig@spig.sk     0800 105 707     www.spig.sk

Prečítajte si celý časopis

 

Máte záujem dostávať nové číslo časopisu na Váš email? 
pošlite nám žiadosť na klub@spig.sk