Rubriky

Arborétum Borova hora

Arborétum Borova hora

Láka Vás pekné počasie na výlet a máte radi výlety do prírody? Lenže ste odkázaný na invalidný vozík a unavuje Vás neustále zdolávanie prekážok, ktoré je nielen vyčerpávajúce, ale aj nebezpečné. My zo Spigu máme pre Vás skvelý tip na bezbariérový výlet, ktorý si užije celá rodina vrátane aj tých najmenších. Jedná sa o arborétum Borova hora, ktoré sa nachádza blízkosti sídliska Podborová vo Zvolene. V prípade, že neviete kde presne sa nachádza tak neváhajte použiť aj navigáciu.

„STAVBA BEZ BARIÉR“ - Byt s voľnou dispozíciou

„STAVBA BEZ BARIÉR“ - Byt s voľnou dispozíciou

Pri navrhovaní bytových stavieb je potrebné uplatniť aj tieto zásady:
Začnite si všímať šepkania života

Začnite si všímať šepkania života

Každý deň nám je šepkané. Cez symboly, cez sny, cez „náhody“, cez maličkosti, cez „nečakané veci“, cez „katastrofy“. Otvorte oči, napnite uši, vašim radcom z druhého sveta, vašim anjelom ani vyššej Prozreteľnosti nie ste ľahostajní. Teraz nepíšem o udalostiach, ktoré sa dejú, lebo boli vami už dávno predtým naplánované, ani o veciach, ktoré sa vám stanú ako následok vašich rozhodnutí a činov. Píšem o záležitostiach, ktorým väčšina ľudí nevenuje pozornosť. Nedávame si otázku, čo by za tým mohlo byť, čo nám mala táto záležitosť poradiť, aké máme spraviť opatrenia, aké máme učiniť nové zmeny vo svojom konaní, aby šli veci ľahšie.

Čo zabíja Lásku?

Čo zabíja Lásku?

Môžu to byť chyby iných voči nám. Alebo naše chyby voči iným. Je jasné, že nie sme všetci dokonalí a niekedy sa nám dejú aj veľmi škaredé veci. Tolerancia a pochopenie iných je vlastnosťou veľkých ľudí. Ale aj keď ste veľmi tolerantný, musíte napriek tomu byť veľmi múdry, mocný a pripravený, aby ste boli schopný zažiť a hlavne bez úhony prežiť všetky „prekvapenia“, ktoré vám život nachystal.
Život ako Overlock

Život ako Overlock

Overlock pre tých, ktorí to počujú prvý krát, je špeciálny šijací stroj, ktorý pekne obšíva látku a bráni jej strapkať sa.

Ja mám teraz taký požičaný doma od našej Miriam. Šijem látkové čižmičky na Mikuláša a obšívam vystrihnuté diely.

Žime zdravo s prof. Katarínou horákovou

Žime zdravo s prof. Katarínou horákovou

Dobrý spánok je jedným zo základných pilierov zdravia bez ohľadu na vek. Za optimálne množstvo spánku pre väčšinu dospelých sa považuje 6 až 8 hodín, presný počet hodín závisí od individuálnych požiadaviek každého z nás. Naopak, priveľa, primálo spánku, alebo nekvalitný spánok, môže mať ďalekosiahle neblahé účinky na naše fyzické aj duševné zdravie.
Rekapitulácia roku 2022 v Sposa BB

Rekapitulácia roku 2022 v Sposa BB

Predošlý rok 2022 nebol jednoduchý pre nikoho z nás, ani pre samotný svet. Aj napriek všetkému čo sa dialo a čo sa ešte stále deje, pripomínam pár momentov zo života našej SPOSy, ktoré hovoria o tom, že pre nás to bol súčasne rok plný nových príležitostí a dobrých skutkov, ktoré treba oceniť.
Je dnešná mládež len anomália alebo trend?

Je dnešná mládež len anomália alebo trend?

Situácia, ktorá sa odohrala nedávno na strednej škole, rozšírila vo mne pesimizmus, ale zároveň aj hnev na súčasné elity, lebo atmosféra v spoločnosti by sa možno dala upokojiť veľmi rýchlo.
Vďačnosť

Vďačnosť

Posledný týždeň mám mnoho stretnutí s ľuďmi, s ktorými sú spojené začiatky mo jej práce na poli autizmu. Odkedy sa pohy bujem v tejto oblasti, stále viac sa presvied čam, že je to jadro všetkých možných porúch správania, ktoré sú okolo nás. Svet vytvoril poruchové bytosti. Svet? Svet bez ľudí by sa zaobišiel, prírode by sa bez nás ľahšie žilo. To nie svet, ale my. Bytosti, ktoré sú schopné použiť minimum svojej mozgovej kapacity a napriek tomu sa cítime pánmi tvorstva. Máme svoje know how na všetko.
Vianočný dotyk lásky

Vianočný dotyk lásky

Vianoce - to je pre mňa čas obdarovávania, spomienok na krásne chvíle, čas podaní rúk, potlačených nedorozumení. Láska je to, čo v tuhej zime roztápa ľady okolo sŕdc, jej teplo zohrieva naše rodiny, púta k sebe priateľov. Naše domovy sú naplnené vôňou ihličia, koláčov, rozžiarených sviečok, plné slávnostnej atmosféry a očakávania.

Nenechajme sa paralyzovať strachom z budúcnosti

Nenechajme sa paralyzovať strachom z budúcnosti

Vieme, že je zle, ale pokúsme sa nájsť východisko.
Ladislav Kováč v knihe „Prírodopis komunizmu” charakterizoval náš druh ako ustráchaný, hyperemocionálny, stádovitý, hierarchický a mýtofilný. Jeho hypotéza o ľudskej povahe bola nedávno krásne potvrdená, verifikovaná masovou reakciou ľudí počas pandémie, ale potvrdzuje ju každá kríza.

Veľké srdcia - veľké gestá

Veľké srdcia - veľké gestá

Byť súčasťou nezištnej pomoci druhému a dať mu kúsok zo seba, je ten najkrajší pocit. Ďakujeme pani vychovávateľkám a žiakom zo Základnej školy v Budatíne v Žiline za prekrásne náramky, ktoré vytvorili v ŠKD na tvorivých dielňach.
Anjeli spojili srdcia pre vianočný zázrak deťom a rodinám v núdzi

Anjeli spojili srdcia pre vianočný zázrak deťom a rodinám v núdzi

Vo štvrtok 13.10.2022 Nadácia Anjelské Krídla a Art Štúdio Z zorgani- zovala CHARITATÍVNU VÝSTAVU hand made výrobkov. Kysucké kultúrne stredisko v Čadci nezištne darovalo vianočné ozdoby, hračky a obrazy od remeselníkov z Kysúc.
Krst knihy Mozaika Života

Krst knihy Mozaika Života

Krst knihy MOZAIKA ŽIVOTA, ktorý sa konal v Dome odborov v Žiline 7.10.2022, bol pre mňa plný emócii, radosti, šťastia a neskutočnej lásky.
Závislosti

Závislosti

Poslednú dobu mi toto slovo často kríži ces tu. Raz sme boli na Prednej Hore, pozvala ma tam pani Bálintová z Okresného úradu, téma bola o závislostiach. Výborným prednášajú cim tam bol Dr. Vladimír Stanislav. Vyzval nás na priamu komunikáciu, ak nás niečo zaujme. Veľa vecí ma tam zaujalo.
Mám záujem
verify

* Tento údaj je povinný


  spig@spig.sk     0800 105 707     www.spig.sk

Prečítajte si celý časopis

 

Máte záujem dostávať nové číslo časopisu na Váš email? 
pošlite nám žiadosť na klub@spig.sk