Aktivity

Denný boj o čas

Denný boj o čas

V jednu májovú sobotu som pozvala Katku Matejkovičovú so synčekom Paťkom v nám na návštevu. Cítila som, že toto žieňa si potrebuje oddýchnuť, načerpať nových síl do ďalšieho boja, ktorý je tak náročný. Veľmi ju obdivujem ako to zvláda. Hovorila mi, že príde v čase keď bude Paťko odpojený od infúznej stravy, aby si mohol pobehať po záhrade a ona tiež oddýchnuť od neustáleho sledovania a kontrolovania hadičiek či sú správne napojené, alebo či si ich chlapec nevytrhol a netečie mu mimo. Takáto starostlivosť je veľmi náročná hlavne na psychiku. Mamička si nemá čas oddýchnuť, je v neustálom strese a rovnakom kolotoči celé dni.
Tancuj - snívaj svoj sen každý deň

Tancuj - snívaj svoj sen každý deň

V marci mi volala kamarátka a autorka mnohých článkov v tomto časopise Ivetka Burianeková. V nedeľu večer nič nerob, len sleduj Tanec snov. Nakoľko mi Ivka vždy dobre poradí - poslúchla som ju. Manžel odišiel do práce, ja som sa uvelebila v posteli a sledovala reláciu. Pekná myšlienka vytancovať niekomu splnenie sna. Nie žiadne exkluzívne sny - nik z obdarovaných netúži po dovolenke na Kube, či exotickej poľovačke v Keni. 
Každý z nich túži aspoň po maličkej dávke zdravia. 
Máte doma imobilného pacienta a potrebujete poradiť?

Máte doma imobilného pacienta a potrebujete poradiť?

Častokrát sa osud s nami zahráva a keď príde situácia, že sa v sekunde zmení život celej rodiny, je to náročné vstrebať, nieto ešte narýchlo začať fungovať. Príbuzní musia premýšľať, čo všetko treba vybaviť, kde na aký úrad ísť žiadať o príspevky.
Keď rodinného príslušníka, ktorý je imobilný, prepúšťajú z nemocnice domov, mali by jeho zástupcu poučiť o starostlivosti o takého pacienta a čo všetko potrebuje, aby kvalita jeho života bola na dôstojnej úrovni.
Balzam pre dušu

Balzam pre dušu

Balzam pre dušu Veľmi rada si prečítam alebo vypočujem ohlasy na náš časopis. V poslednom čase ich je dosť a teším sa, že robíme úžasnú prácu, ktorá pomáha ľuďom, nielen Inak obdareným. Oplatí sa pomáhať, písať články o tom, čo sme prežili, čo nás napĺňa... Už to prináša ovocie v podobe krásnych Ďakovných viet, ktoré sú venované nám redaktorkám. Aj ja ďakujem nám všetkým, ktoré sa zapájajú do písania: Dagmar Svátekovej, Majke Helexovej, Janke Prekopovej a hlavne Monike Ponickej, ktorá nás vie svojimi radami a skúsenosťami usmerniť a povzbudiť. Som dojatá, keď mi niekto zavolá a opýta sa: „Môžem aj ja prispieť nejakým článkom? Môžem aj ja s Vami spolupracovať?“ Ďakujem za to, že cez časopis stretávam úžasných ľudí, ktorí sa radi porozprávajú, poradia, pomôžu.

Iveta Burianeková

Peňažný príspevok na opravu pomôcky

Peňažný príspevok na opravu pomôcky

Peňažný príspevok slúži na:
• opravu pomôcky,
• opravu úpravy pomôcky,
• opravu úpravy osobného motorového vozidla,
• opravu zdvíhacieho zariadenia. 
Druhy príspevkov z UPSVaR

Druhy príspevkov z UPSVaR

Vzhľadom na to, že sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím oproti ostatným občanom znevýhodnení, štát ich postihnutie môže kompenzovať peňažnými príspevkami podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. O tie treba žiadať na úradoch práce a sociálnych vecí podľa miesta bydliska. Po splnení zákonom daných podmienok sa príspevky poskytujú buď jednorazovo, alebo pravidelne za nejaké obdobie. To závisí od druhu príspevku.
Peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla

Peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla

Peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla Peňažný príspevok na  úpravu osobného motorového vozidla slúži na  zabezpečenie mobility osoby s ŤZP a na úpravu osobného motorového vozidla . Úpravou sa tejto osobe umožní viesť osobné motorové vozidlo alebo ho bude môcť využívať na jej prepravu. 
Peňažný príspevok na kúpu pomôcky, peňažný príspevok na výcvik používania pomôcky a peňažný príspevok na úpravu pomôcky

Peňažný príspevok na kúpu pomôcky, peňažný príspevok na výcvik používania pomôcky a peňažný príspevok na úpravu pomôcky

Osobe s  ŤZP, ktorá je odkázaná na  pomôcku, sa môže poskytnúť:
• peňažný príspevok na kúpu pomôcky,
• peňažný príspevok na  výcvik používania pomôcky,
• peňažný príspevok na úpravu pomôcky. 
Peňažný príspevok na prepravu

Peňažný príspevok na prepravu

Peňažný príspevok na prepravu slúži na zabezpečenie prepravy osoby s ŤZP na jej pracovné, vzdelávacie, rodinné alebo občianske aktivity, ak je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. 
Sila priateľstva

Sila priateľstva

Mirka a Miška, aj keď chodili do jednej školy, nepoznali sa. No zákerná choroba ich dala dokopy a  boli si navzájom veľkou oporou v najťažších chvíľach.

Mirka, Ty si si prešla peklom pred 11 rokmi. Bola si malé dieťa, ktoré bojovalo s rakovinou. Ako si znášala chorobu? Bolo to určite veľmi ťažké.
Bola som športovkyňa a  zo dňa na  deň sa všetky moje sny zrútili.
Sestričky bojovníčky

Sestričky bojovníčky

Staršia Dominika má 14 rokov. Je z  nej riadna puberťáčka. Tak ako sa hovorí, že malé deti, malé starosti, tak u inak obdarených deti to platí niekoľkonásobne. Mladšia Bianca nastúpila tento rok do školy, má 6 rokov. Dievčatá sa narodili s  genetickým ochorením pontocereberálna hypoplazia, epilepsia. Je to genetické ochorenie, o  ktorom sme sa dozvedeli, až 2 roky po narodení mladšej Bianci. 
Akčná žienka

Akčná žienka

V tomto období „oslavuješ“ okrúhle výročie. Pred 20 rokmi pri autonehode sa ti zmenil život o 180°, zostala si na vozíku.
Možno zlá otázka, ale predsa: Keby sa dal vrátiť čas, chcela by si byť zdravá?
Uff, to vážne prešlo 20 rokov? Ten čas už nevrátime, ale ja zdravá som, len žijem s hendikepom. Áno, niekedy sú chvíle, keď mi táto otázka prebehne hlavou, ale neriešim to, nemyslím na také veci.

Konzultácia a bezplatné zameranie priestorov pre zdvíhacie zariadenie u Vás doma, alebo odskúšanie schodolezu.

verify

* Tento údaj je povinný